Kunstauktion i Tisvildes Galleri Elander

kunstauktion Kunstauktionerne i Tisvildes Galleri Elander er noget helt særligt. Og lørdag 18. august kl. 12 bliver særlig speciel, forlyder det i en pressemeddelelse fra galleriet.

De udbudte værker, som omfatter Asger Jorn, Jørgen Nash, Lis Zwick, Ejler Bille, Ulla Kampmann, Lars Åkirke, Ulrik Hoff, Anne Tholstrup og en Th. Friis, der har malet et strandbillede fra Liseleje anno 1925.

Hammerslag er købsprisen

Det særlige ved auktionerne er, at i Galleri Elander er der ingen købersalær, så hammerslag er købsprisen, og vurderingspriserne er særdeles rimelige, og hammerslag når ikke altid helt op til vurderingen.

Og så har galleriet fået en ny auktionsvenlig indretning, som imødekommer gæsterne behov for at se værkerne ugenert.

Der er i øvrigt tale om oliemalerier, akvareller, håndtegninger, vintage-plakater og litografier, og der er eftersyn i dagene inden kl. 10-16, samtidig med at man også kan nyde udstillingen med Carsten Nash og Helle Rask Crawfords værker, der vises uafhængigt af auktionen.

Auktionen er på Banevej 2 I Tisvildeleje 18. august kl. 12 og vil vare højest en time.

gs

Publiceret 16 August 2018 20:00

SENESTE TV